Технологиите се развиват с пълна сила и това непрекъснато развитие води до появата на нови и нови индустрии. Все повече обаче се оказва, че развитието на човечеството всъщност вреди и води до замърсяването на природата. Не е далеч моментът, в който екологична катастрофа, подобна на тези в грандиозните холивудски продукции, би могла да стане истински факт. В последните години все повече се наблюдава сериозна промяна в климата на много страни, сред които е и България. Доскоро известна с четирите си сезона, днес времето в страната все по-често варира от зима на лято и обратното, без да се проявят типичните преходни пролет и есен.
Всички тези негативни последствия са резултати от човешката дейност. Същевременно всеки един от нас може с малко да допринесе за подобряването на околната среда. Замърсяването на природата води след себе си необратими последици, които трябва да бъдат спрени навреме, преди да сме станали свидетели на непоправими резултати. Качеството на храните е друга много сериозна тема, на която също все повече се обръща внимание. Всеки един човек може да направи малки стъпки, така че да спомогне за предотвратяване на замърсяването на природата.
Ако искате чиста природа, не хвърляйте фасовете си на земята. Разбира се, най-добре е, ако можете да откажете цигарите – това ще бъде по-здравословно и за самите вас. Ако все пак сте страстен пушач, хвърляйте фасовете в кошчета или на обозначени за това места. Цигарените угарки не са биоразградими и съдържат изключително токсични разтворими химикали. Един фас, хвърлен на земята, може да остане там в продължение на 25 години, като в това време изхвърля в околната среда химикали като арсен, амоняк, ацетон, бензен, кадмий, формалдехид, олово и толуол. След това от тази почва поникват растения, които докато растат, поемат отровните вещества в себе си.
Със сигурност ви е писнало да слушате за вредните емисии, които изхвърлят автомобилите и за мръсния въздух, причинен от тях. Въпреки това обаче, големите градове буквално се задушават от изгорели газове, особено в пиковите часове на натоварен трафик. Ако можете, карайте електрически или хибриден автомобил или пък използвайте безоловен бензин.
Поддържайте автомобила си в добро състояние, за да избегнете вредните емисии. Така, разбира се, плащате и по-малко за повреди навреме, отколкото по-късно, когато ремонтите са сериозни и скъпи.
Споделете автомобила си с колеги или приятели, когато пътувате в една и съща посока или работите на едно и също място. Така хем ще си имате компания, хем ще спестите пари от горивото. Ако обичате да карате колело, използвайте го, за да се придвижвате до работа, когато времето и местоположението на работното място позволяват.
Това се оказа особено голям проблем за София в някои зимни дни, защото една част от хората използват дрехи или отпадъци като средство за отопление. Освен чисто неприятната миризма, изхвърляните вредни вещества в атмосферата са стотици.
Използвайте различни начини за рециклиране на стари вещи. Вместо да оставяте в боклука старите си електроуреди, потърсете фирма, която се занимава с рециклирането им. При производството на електроуреди се използват над 1000 различни материала. Ако не се рециклират, те започват да изтичат в околната среда и замърсяват природата.
Започнете да компостирате листата и тревата от вашия двор и хранителните остатъци от вашата кухня. Така ще можете да намалите боклука си, като същевременно подобрите почвата в двора си. Реално след преминаване на процеса по компостиране може да използвате сместа за подхранване на почвата в градината си.
Инвестирайте в поставянето на слънчеви панели за топла вода. Оставяйте прането си да изсъхне на слънце, за да сведете до минимум използването на електричество от употребата на сушилня.
Колкото и да ви е странно, подобен съвет има сериозна обосновка – пести се гориво за транспортиране на стоки от чужбина. И респективно – намалява се замърсяването на природата.
Огледайте се около къщата си и вижте няма ли как да си пригодите резервоар за съхранение на дъждовна вода, така че да имате алтернативен източник за поливане на цветните лехи например.
Използвайте и купувайте продукти, които са екологични или са направени с биоразградими материали. Избягвайте пластмасата. Винаги носете текстилна торбичка, когато пазарувате. Найлоновите торбички не се разграждат с десетилетия. Затова използвайки текстилни заместители предотвратявате замърсяването на природата.
Засадете повече дървета. Ако имате възможност, поставете повече дръвчета в двора или пред блока. Те почистват въздуха, осигуряват кислород и разкрасяват околната среда. Отглеждайте пчели – без тях съществуването ни не би било същото.
Ако притежавате бизнес, се уверете, че сте взели предвид въздействието на вашите бизнес практики върху околната среда.
Създавайте си полезни практики – изхвърляйте отпадъците разделно, не си хвърляйте фасовете през прозореца на автомобила. Вместо да купувате всеки път найлонови торбички от магазина, купете си здрава и удобна текстилна такава. Много супермаркети предлагат торбички за пазар за многократна употреба, които са брандирани с логото на съответната верига. Сметнете, че ако една такава торба струва 3 лв., а една найлонова торбичка 10 стотинки, първата ще бъде дългосрочна инвестиция, докато втората ще отиде в коша почти веднага. Текстилните торби може да се ползват с години, което в дългосрочен план ще ви спести пари. Ако имате възможност, използвайте градски транспорт вместо автомобил. Намаляването на трафика е ключов момент за предотвратяването на замърсяването на природата.