Много хора предпочитат да работят за себе си, вместо да имат шеф. Те предпочитат да се развиват в дадена сфера и техният напредък да трупа позитиви за личната им полза, а не за джоба на други хора. В днешно време развиването на собствен бизнес е трудна задача, с която се захващат предимно смели и интелигентни хора, готови да поемат рискове и евентуалните загуби. Според едно проучване, проведено в столицата, участниците възприемат предприемачите като хора, които се занимават със строителство и използват некоректни прийоми в практиката си. Може би това отношение към предприемачите се дължи на схващането, че трудът им генерира огромни приходи и те забогатяват бързо и лесно. На практика обаче нещата за един предприемач стоят по друг начин.
Нека започнем с коректно определение на термина предприемач: човек, който извършва стопанска дейност. Някои синоними на думата са бизнесмен, собственик, шеф, учредител и други. Въпреки че между тези термини съществува известна разлика, тези лица вършат една и съща дейност. Ще придобием по-голяма яснота по въпроса, като изясним какво представлява предприемаческата дейност или работата на такова лице.
Дейността на предприемача е с предимно икономическа насоченост – системно получаване на печалба от някакво производство, продажба на стоки, предоставяне на услуги или работа. Повечето хора забелязват най-вече думата “печалба”, но пропускат друга съществена част – риска. При определяне същността на предприемачеството трябва да разположим тези две думи в двата срещуположни края на системата. Често те вървят правопропорционално и колкото по-висок риск се поема, толкова по-големи приходи или загуби могат да се очакват. Не на последно място стои съзнанието за цялата отговорност от взетите решения, която отговорност поема именно даденият предприемач.
На първо място той се среща с много неизвестни, сред които са липсата на пари, некоректни партньори, счетоводни проблеми, рискове, свързани с различни части от бизнеса, маркетинга, конкуренцията и много други. Дори и самото споменаване на всички тези елементи от съвременния бизнес модел може да бъде плашещо за обикновения човек. Възможно ли е човек да придобие такъв голям набор от познания, необходими за ръководенето на всичко това в правилната посока? Всъщност, за да изпълнявате всички тези функции, не е необходимо определено образование. То би било полезно, но ако нямате вродено чувство за бизнес, трудно ще можете да се ориентирате в обстановката.
Трябва да уточним, че предприемачеството не е професия, а специално икономическо състояние на определен субект, който има юридическа отговорност пред държавата за дейността, която развива.
На първо място предприемачеството означава зараждането на една идея. Тя може да бъде уникална или универсална, но във втория случай би трябвало да бъдат развити допълнителни идеи как тя да пробие вече изградената пазарна мрежа.
Без да подценяваме важността на идеята, най-голямо значение има човешкият фактор. Дали притежавате необходимите качества на характера, които биха позволили желанието ви да се развие във времето. Изисква се много твърдост, постоянство, гъвкавост и находчивост. Ентусиазмът, с който може да бъде променен светът или част от него, също е изключително необходим за един предприемач.
Ставате предприемач, след като се регистрирате в данъчната служба и придобиете фирма. Ако бизнесът е по-мащабен, ще се наложи да наемете персонал, кадри, съветници, квалифицирани управители и счетоводители. Един малък бизнес позволява цялата дейност и документация да се ръководи само от едно лице. Счетоводството изисква малко повече теоретични познания, за които има курсове, колежи или висше образование. След като сте се регистрирали, получили сте определени познания и сте набавили необходимите финансови средства, можете да започнете дейността си.
Нека да направим кратък анализ на плюсовете и минусите, с които ще се срещне един предприемач.
Всеки предприемач носи отговорност за управлението на бизнеса си. За целта са необходими много качества, но чувството за отговорност е най-важното от тях. Пожелаваме успех на всички, които се решават да рискуват и да открият собствен бизнес!