Перманентният грим е тема, която става особено популярна през последното десетилетие. Това се дължи основно на развитието на технологиите, позволяващи нови и нови методи за прилагане и нанасяне на перманентен грим. Развитието на интернета и най-вече увеличаването на влиянието на социалните мрежи допринасят за популяризирането на този вид грим. Интересно е да се отбележи обаче, че той не е изобретение на 21 век – източниците сочат още началото на 20 век като вероятен период на откриването му.
Перманентният грим е всъщност вид татуиране (често дори се нарича така), което внедрява специални пигменти в горния слой на епидермиса с помощта на игла. Целта на тази процедура може да е подчертаване, изпъкване на определена част на лицето, корекция или просто усъвършенстване на чертите, като резултатът наподобява обикновения грим. Най-често перманентен грим се прилага за създаване на по-големи или по-добре оформени вежди, оцветяване на устни или разкрасяване на очите.
Едва ли има жена, която да не си мечтае да се събуди сутрин и да не губи време в гримиране и търсене на идеалната комбинация за нейното лице. Има хиляди видеа, наръчници, съвети и книги, които да помагат на жените в това начинание, но перманентният грим е кодът, с който тази процедура може да бъде „хакната“. Много от рекламите за перманентен грим се спират точно върху този негов аспект – спестяването на време.
Да, истината е, че перманентният грим всъщност не трае до края на живота ви. Повечето експерти му дават „срок на годност“ от 1 до 3 години, което, разбира се, не е малко, но не бива да си давате напразни надежди и очаквания за срока. Причината да не е траен колкото обикновените татуировки е, че той не навлиза в по-дълбоките части на кожата, а само в най-горния неин слой.
Един от основните видове перманентен грим е микроблейдингът. През последните години последният набира голяма популярност. Той представлява техника за нанасяне на пигмент чрез специално острие или игли, носеща по-трайна красота. Острието изпълва тънки области от веждите, за да създаде подобия на косъмчета. Хора с необичайно тънки вежди използват тази процедура, за да създадат пълноценни вежди. В ръцете на специалист процедурата се определя като не болезнена, въпреки че може да ви създаде чувство за минимално неудобство. Специалистите могат да използват специален крем или други средства, с които да намалят болката. Една процедура ви дава вежди, които траят до една година.
„Татуирането“ на устни придава по-интензивен розов или червен цвят на вашите устни. Така те ще изглеждат по-млади, красиви и енергични. Някои специалисти описват татуираните устни като „свежо целунати“. Перманентният грим върху устни е по-труден за постигане от останалите видове, най-вече защото устните не са много добри в задържането на цвят, което може да ви подтикне да повторите сесията. Също така процесът е по-болезнен от останалите видове, което се дължи на чувствителността на тази зона. Няколко сесии с този тип перманентен грим могат да ви донесат резултат, траещ около година.
Третият най-разпространен вид перманентен грим е очната линия. Очната линия заема вътрешната или горната част на миглите, за да създаде по-пълни и завършени мигли. Обикновено перманентният грим се поставя непосредствено над миглите – както обикновената очна линия. Ако той се нанесе вътре в линията обаче, може да придаде по-естествен вид на миглите. Една процедура трае най-много година и половина.
Микроблейдингът в България варира сериозно като цена в зависимост от фирмата. Една пълна процедура може да ви струва 400 лева, но има и такива от 130 лева. Вариантите по средата също са много. Най-важното е да се доверите на доказани, законни специалисти, които да са напълно уверени в работата си. Да, това, разбира се, може да означава по-висока цена, но пък най-вероятно ще желаете качествено изпълнение.
Перманентен грим за устни ще ви струва около 450 лева, което всъщност е най-високата цена за единична процедура в София. В някои други градове, а също и в други места в София може да срещнете и по-ниски цени – около 200-250 лева. Убедете се, че сте запознати добре с това, какво включва цената, защото ако се наложи повторна сесия, някои компании я включват в цената, някои – не.
Що се отнася до очната линия, най-скъпата цена, която ще срещнете в България към момента, е 400 лева. Цените в повечето фирми не надхвърлят 300 лева. Разбира се, цената зависи от услугата – ако искате плътна очна линия, то тя ще е по-скъпа от тънка очна линия.
Определено не бива да забравяте и за потенциалните рискове, които крие перманентният грим. Той звучи примамливо, но първо помислете. Най-обсъжданият и най-често срещан риск е алергичната реакция: добре се информирайте дали не сте алергични към пигментите. Такава реакция е рядка, но е трудно да бъде преборена, а също така може да не настъпи веднага, а след години.
Инфекцията е втори риск, за който специалистите говорят. Има случаи, в които салони, нанасящи перманентен грим, са причинявали инфекция на своите клиенти по време на такава процедура.
Самозванците са следващият риск – никога не се доверявайте на хора, които нямат безупречна репутация, образование и опит в областта. От това зависи вашето здраве, затова най-добре се информирайте и не се спирайте на първата възможност.
И най-накрая: нежеланите резултати. Имайте предвид, че винаги съществува рискът резултатът да не ви удовлетвори. Става дума за деликатна работа, а освен това хората имат склонността да имат големи очаквания и надежди. Когато се сблъскат с реалността, тези разбити очаквания могат дори да ви травмират, а това не е нещо, което искате. Бъдете реалисти по отношение на очакванията си от желания перманентен грим.