Бъдни вечер е особено специален празник, свързан изцяло с християнската религия. Той е пряко свързан със следващия ден – Рождество Христово или Коледа. Според християнската традиция това е краят на Рождественския пост и именно затова е задължително всички ястия да бъдат постни – като за последно. Традицията повелява също така ястията да бъдат нечетен брой. Типичните храни за трапезата имат и друго значение. Според езическите вярвания този ден се свързва с плодородието и именно поради тази причина на масата трябва да има храни, които при готвене набъбват – например ориз.
Въпреки че в днешно време традициите доста се измениха и много често се възприемат нетрадиционни за празниците символи и храни, Бъдни вечер до голяма степен остава запазена от тези новости. Типичните за празника храни, напитки и обичаи все още се спазват от хората.
Старите традиции повеляват в нея да има само паричка, но в днешно време много хора поставят и други късмети в нея. Някои са показани чрез символи – например бобово зърно, а други са написани на хартия. Питката винаги се разчупва от най-стария член на семейството. Още нещо задължително за питката – тя се разчупва, но в никакъв случай не се реже! Първото отчупено парче е за къщата или за Богородица. Смята се, че е много добра поличба, ако в него се падне именно паричката – годината ще бъде много добра за всички членове на семейството. Според новите вярвания паричката е символ на богатство или на здраве и щастие.
Няма как да мине без познатия на всички боб. Има варианти, в които той се поднася във вид на постна чорба, а при други се използва като плънка за сърмите. И двата варианта са много вкусни, така че можем да изберем и да сготвим според предпочитанията си.
Тук има огромно разнообразие от варианти. Тъй като са често срещана храна по нашите ширини на Бъдни вечер, може да се приготвят както сладки, така и солени. Един правят баница с кисело зеле, други с праз, трети и двете. Разбира се, най-честите сладки баници са с тиква или ябълки. При приготвянето на баниците е добре да се използва олио, защото има растителен произход.
Няма как да не отдадем заслуженото на това изключително вкусно и типично за страната ни ястие. За Бъдни вечер те могат да бъдат както лозови, така и зелеви. Тук няма ограничения, така че можем да сготвим такива, каквито предпочита семейството.
Да си дойдем на думата! Зимата е време, което много често се свързва с виното. Тук много зависи от региона и неговите традиции. На някои места правят греяно вино, на други – греяна ракия – въпрос на вкус.
Доста преди да се появи християнството, този период от годината е бил изпълнен от езическите обичаи и вярвания. След като единната религия навлиза и става официална, тя се смесва до немалка степен с останалите езически вярвания. Какво имаме днес?
Традицията казва също, че в нощта срещу Коледа групи коледари обикалят домовете на хората и изпълняват народни песни. Символиката на песните е възвестяването на раждането на Христос. Изключително типично е месенето на кравайчета – кръгли тестени питки с дупка по средата, които след това се поставят върху коледарките на коледарите. В днешно време посещението на коледари е свързано до известна степен със запазването на традициите живи и все пак вярването, че тези гости носят добра поличба.