Международният ден на жената се празнува всяка година на 8-ми март. В страните с продължително социалистическо управление в миналото, каквато е България, денят е нещо като смесица между Свети Валентин и Денят на майката. Тогава се почита не само приносът на жената в обществото, но и нейната роля като майка и съпруга. Историята на празника е много интересна и в нея няма нищо романтично. Напротив – събитията, довели до честването на празника именно на тази дата, са драматични.
Всъщност в основата си Международния ден на жената е политическо събитие, което е отбелязано за първи път през 1909 г. в САЩ. Инициатор на честването е Американската социалистическа партия. Точната дата – 8-ми март – се свързва с първата масова проява на жените през периода на бурната индустриална революция. На тази дата през 1857 г. за първи път жени от текстилната и шивашката промишленост излизат на протест срещу лошите условия на труд и лошото заплащане, което получавали.
С течение на годините празникът придобива световна известност и започва да се чества и в европейските страни. В България за първи път е отбелязан от социалисти през 1911 г., а четири години по-късно е първото публично честване на празника. След 1944 г. 8-ми март е отбелязван, като в предприятия, заводи и учреждения са правени събрания. И на тези събрания се е отчитал приносът на жените към производството, науката, обществения живот и културата. След 1960 г. денят започва да се отбелязва в много по-широки мащаби.
Днес в някои държави 8-ми март е дори официален национален празник. В Русия, например, е неработен ден.
Идеята на Международния ден на жената е да се почете ролята на жената и майката, да се отбележи нейният принос във всички сфери на живота. За разлика от самото начало на честването, днес много жени заемат високи постове в обществения живот, ръководят големи компании и световни корпорации. Много от критиците на празника, особено от страна на дамите, казват, че те са майки и съпруги и в останалите дни от годината, не само на този ден, така че имат нужда от почит всеки един ден. Именно затова някои жени не приемат празника и съответно не го празнуват.
Тук идеите варират, но ето, все пак, и някои конкретни такива:
Ето и няколко идеи къде да заведете половинката си на 8 март:
Преди да предприемате каквото и да било стъпки по организацията, сверете нейните планове с вашите. Все пак тя може вече да е решила да празнува с приятелки или колежки.
Когато се избират подаръци за жена, трябва добре да се познава нейния вкус. Ако майка ви със сигурност би се зарадвала на нова тенджера, то е възможно жена ви изобщо да не бъде очарована. Ако едната обича букети, а другата саксии или пък има такава, която не се радва на никакви цветя – не рискувайте и не купувайте еднакви подаръци за всички дами. Пригответе се, като разберете коя какво обича и пазарувайте според вкуса им, а не според вашите виждания.