Не всеки е чувал за мисловна карта или за метода на мисловно картографиране. Динамиката на съвременната информация е много висока. За човек е по-трудно от всякога да бъде в крак с времето, защото всичко се променя много бързо. Мисловното картографиране е практичен инструмент за творческо мислене и се ползва от над четвърт милиард души. Можете да срещнете метода под названието „мисловно картографиране“, „паяк диаграма“, „мозъчна буря (brainstorm)“, „мисловна карта“ и други. Някои може вече да са използвали метода по време на образованието си, други - в професионалната си кариера, а трети - някъде другаде.
С негова помощ можете да обмисляте нови идеи, да структурирате презентации, доклади и есета, да планирате срещи, екскурзии с много хора и дори да преговаряте информацията за важен изпит. Съвременни личности, които ползват тази техника, са Бил Гейтс, Ал Гор, а в миналото философът Порфирий е сред най-ранните документирани примери. Сред съвременните лидери в преподаването и използването на мисловни карти е Тони Бюзан. Според международния гросмайстор Реймънд Кийн все още няма по-ясни и практични методи за развиване на мисленето от мисловните карти на Бюзан.
Много от вас може би се питат: „Защо да ползвам непознат метод, а да не се доверя на старите изпитани конвенционални методи за учене със записки от лекции?“. Идеята се състои в радиалното (лъчисто) мислене или кръгово позиционираните картинни идеи, които отстоят от една централна тема. Всички те формират една цялостна визуална диаграма. Започваме от централната идея или тема в центъра на картата и от нея се разклоняват (излъчват) други допълнителни теми, концепции (представени чрез думи, фрази, картини), които трябва да бъдат изследвани. Това придава на мисловното картографиране естествена и организирана структура.
Човешкият ум има удивителната способност да запомня картинно информацията и точно тази концепция е залегнала в този мощен метод на запаметяване. Чрез мисловните карти много по-лесно може да обхванете цялата информация, тъй като те активизират едновременно и двете полукълба на мозъка. Това става възможно поради картинното представяне на информацията, а едновременно с това и включването на ключови думи, което асоциира два вида мозъчни процеси (за които отговарят различните полукълба в мозъка - асоциации и въображение) за една и съща дейност. По този начин можете да видите едновременно както малките детайли от пъзела, така и по-големите елементи.
Всички знаем колко е трудно да се справите с материала за предстоящ изпит, особено когато е доста обемист. Вместо да четете и препрочитате информацията, която трябва да запомните, можете да си направите мисловни карти, с помощта на които много по-лесно ще запаметите информацията. Мозъкът ни работи точно по същия начин, по който са систематизирани мисловните карти - картинно представени с различен цвят ключови думи и термини. В центъра стои главната тема и радиално разположени спрямо нея са всички останали детайли. Невронната мозъчна система работи по сходен стереотип и може би затова възприемаме лесно мисловните карти.
Можете да създадете мисловни карти по най-различни начини. Зависи как ще ви бъде по-удобно, приятно и лесно да ги създадете. Най-лесният и евтин начин да се сдобиете с мисловна карта е да си я направите сами на хартия. За целта ще ви е необходим бял лист по хоризонтал, цветни моливи или маркери и творческа мисъл.
Започва се от центъра на листа - там е основната идея. Тя не бива да бъде много дълга и е най-добре да бъде съставена от една дума. Ще имате желание да напишете нещо по-дълго, но просто го съкратете. Това е начинът да направите мисловната си карта по-ефективна. Тъй като говорим за карта, използвайте за централна идея някаква картина или снимка. В една картина може да бъде събрана информацията от хиляда думи и именно това прави метода толкова ефикасен.
Следва да направите нови подтеми и идеи, които да са разположени около централната. Не чертайте прави отсечки, които да свържат централната идея с подтемите, а вместо това рисувайте дъги. Това се възприема по-добре от мозъка, тъй като е забавно. Не забравяйте да ползвате и различни цветове. На едно разклонение е подходящо да се използва само една ключова дума. Винаги е по-добре вместо ключови думи и фрази да ползвате картинки. Вече стана ясно, че така по-бързо ще предоставите много повече информация на паметта си.
Да, има много видове софтуер, които може да ползвате за създаването на мисловна карта. Има както безплатни, така и платени, а сред най-разпространените програми са MindRaider, MindMeister, Cytoscape, iMindMap, XMind и други.
Картите са средство за запаметяване, но се използват успешно и за подобряването и усъвършенстването на определена идея или проект. Можете да ги ползвате за:
С този метод процесът на запаметяване е много по-лесен, интересен и систематизиран. Той може успешно да се прилага за заучаване на материали с голям обем, за курсове и учебни занятия.
Винаги има вероятност да пропуснете нещо заради многото детайли и това в края да доведе до нежелани резултати. Чрез ползването на мисловна карта по-успешно ще забележите всички малки детайли, без да отделяте поглед от големите централни идеи. Освен това по-лесно се раждат нови идеи заради интензивното участие на въображението и картинното имплементиране на информацията.
Систематизирането на всички малки и по-големи по приоритет ангажименти може да стане много по-креативно и успешно с този метод.
Може да бъдат споменати и много други дейности, които влизат в списъка на приложение на мисловните карти. От вас зависи дали ще приложите визуалния метод на мислене, за да промените бързината и качеството на работата си. Мисловните карти могат успешно да се ползват и в сфери като планиране, решаване на задачи и проблеми (не само в математиката), изготвяне на организиран план за действие, организаторска дейност, анализиране на информация, свързване на думи с графичен дизайн и много други.