Почти всички млади хора мечтаят за деня, в който ще заживеят сами, далеч от опеката и контрола на родителите си. Студентските години предлагат не само осъществяването на тази мечта, но и много други забавни и незабравими моменти – запознанства с нови приятели, изграждане на личността сред интелектуалци, забавни мероприятия и най-вече самостоятелност. Недостатък обаче за почти всеки студент обикновено се явява липсата на достатъчно средства.
Не всички родители могат да обезпечат студентските години на децата си така, че да разполагат с всичко, което са имали преди това. Обикновено студентите живеят сред много лишения и ограничени финансови средства. В по-голяма степен това важи за онези, които са на стотици километри от родителите си. Може би най-големият месечен разход е квартирата. Освен нея обаче трябва да се плащат и разходи за храна, обучение, консумативи и транспорт.
Тук искаме да споделим с вас няколко съвета как да се справяте, ако сте студенти с ограничен бюджет. Те могат да ви помогнат да прекарате студентските си години много по-приятно и без чувството за постоянни лишения.
Не е нужно да сте завършили счетоводство и контрол, за да водите елементарните финансови сметки всеки месец. Познаването на вашите финанси е първият и най-важен фактор в старанието ви да подобрите благополучието си. Трябва да сте наясно, че всички приходи, които имате, трябва да надвишават вашите разходи. В противен случай може да прекалите с молбите си за още малко пари, а родителите ви все пак не са неизчерпаем източник.
Целта на тази задача е да редуцирате разходите си и по възможност да увеличите приходите си. Дори и последното да не е възможно през този период, съвсем скоро ще се уверите в ползата от тази дейност. Най-просто казано, в края на всеки месец трябва да имате положителен баланс, т.е. да ви останат някакви пари. Когато сте наясно с всички месечни разходи, ще знаете от кое можете да се лишите и от кое не бихте могли. Така умело ще се научите да разпределяте наличните си пари, а това ще бъде добра основа и за бъдещия ви живот.
Студентите могат да ползват общежитие, за което наемът е много малък. Не всеки студент може да се възползва от тази възможност обаче. Обикновено е нужен успех от следването, доказване на доходи на родителите и кандидатстващият за общежитие да не е от съответния град. Като цяло си струва да увеличите вашия успех не само заради финансови облаги, но и заради образователния ви ценз в края на следването.
Общежитието предлага стаи за двама или трима студенти, които не живеят в лукс. Понякога може да ви се налага да учите с антифони (предпазни наушници) заради шума, но животът там има и положителни страни. Ще възпитате в себе си повече толеранс и търпение към различните от вас. Ще цените повече личното пространство на околните. Ще натрупате много приятели и весели моменти. Можете да получите помощ от колеги в трудните учебни казуси. Столовата предлага евтина храна, а отоплението и водата са на много ниски цени.
Наемането на частна квартира също може да бъде добър вариант. Вземете под внимание освен месечния наем и разходите за транспорт до учебното заведение и важните за вас райони в града. В крайните квартали цените на квартирите са по-достъпни. В случай че се съберете няколко човека, можете да наемете апартамент и да разделите парите за наема. Друг по-евтин вариант е да наемете стая с хазяи. Това има своите недостатъци, но ако сте двама в стая, разходите за наем все пак ще бъдат по-ниски.
Не можете да прекарвате времето си единствено в учене и упражнения. Рано или късно трябва да си вземете малко почивка. В градовете има много места за развлечения, но за всички тях се заплаща. Не е задължително да похарчите маса пари в дискотеки или барове с музика на живо. Върнете се към реалността и проверете в кои културни центрове се предлагат студентски отстъпки. След като такива действително се предлагат на много места, защо да не се възползвате от тях?
Освен това понякога е много по-приятно да прекарате няколко часа сред природата - в парка или на плажа - отколкото да бъдете на шумно и задимено място. Преценете вашите желания и възможности и бъдете балансирани, защото това ще ви даде възможност да похарчите парите си за нещо, от което се нуждаете много повече.
Почти всички висши учебни заведения лансират добрите студенти със стипендии и други парични награди. Това е добра мотивация не само да учите по-прилежно, но и да получите място в студентските общежития. ВУЗ-овете предлагат различни по вид и време стипендии, които въпреки скромните суми биха могли да облекчат финансовото ви положение на студент.
Може да получите стипендия за добър успех или за участие в различни конкурси и проекти. Обикновено сумите, които се отпускат на добрите ученици, не са за всички години от обучението, а се изисква всяка година да показвате добро старание в учебния процес. От това ще спечелите двойно, така че се постарайте да дадете всичко, на което сте способни.
Разбира се, че за вас, като студент, такава алтернатива има и това е университетската или градската библиотека. Запишете се в библиотеката и ползвайте всички трудове, които влизат в програмата ви, а защо не и нещо допълнително. Ползвайте употребявани учебници, освен ако не смятате, че дадена дисциплина ще ви е потребна и в бизнеса. Учебниците могат да се намерят и от по-големите курсове, ако имате възможност да се запознаете с колеги от по-горните курсове. В интернет книжарниците също се предлагат учебници втора ръка.
Това перо от бюджета може да бъде сведено до минимум, ако ползвате колело или вървите пеш. Това зависи и от разстоянието от квартирата ви до университета. В някои градове вече има удобни велоалеи, които предлагат чудесно и безопасно преживяване с колелото. По-трудно е през зимните месеци, когато температурите са ниски и можете да измръзнете. Но поне за студентите има карти с отстъпка за градския транспорт, така че се възползвайте.